Вам здається, що на роботі ви проводите марно? Що ви не робите свою роботу? Тоді, можливо, настав час знайти свої дзвінки? Експерти з кар’єрного керівництва пояснюють, з чого почати, якщо ви хочете змінити професію в дорослому віці.
Сьогодні все більше людей думають про зміну професії, за словами Данте, "Земно, пішовши наполовину". Забудьте про нудьгуючий офіс та займайтеся творчістю, зробіть улюблене хобі основною роботою – довга мрія багатьох із нас. Але чим старша людина стає, тим складніше вирішити такий серйозний крок. Ми поговорили з нашими експертами про те, як позбутися страхів і почати кар’єру з нуля.
Чому питання про зміну професії сьогодні настільки актуально? "Live стало кращим, життя стало веселішим".
"Зараз з’явилася свобода вибору, і, що найголовніше, реальний ринок праці", – пояснює психолог Елміра Давідов. – Ті, хто вступав. Професія в радянські часи була обрана раз і назавжди. І в 90 -х роках здалося всім, що єдиним способом вижити було працювати в кіоску, тому ми вибрали більш вигідні напрямки. Тоді гуманітарні науки здавалися жахливими, бо за допомогою їх допомоги неможливо заробити, і ніхто не ходив на факультетів психології, філології. ”.
Сьогодні ситуація змінилася кардинально. «Величезна кількість дорослих, які прагнуть принести більше творчості до своєї професійної діяльності, приходять до мене. Звичайно, за допомогою творчості це не завжди означає склад віршів або малювання картин », – каже Ельміра Девідов. – Це певна діяльність, про яку можна сказати: "Я це зробив сам".
Таким чином, у багатьох спочатку є можливість реалізувати свій потенціал і навіть зробити успішну кар’єру в новій галузі. І найнесподіваніші повороти можуть трапитися на цьому шляху.
"В даний час тенденція до SO -зведеного скорочення помітна", -підтверджує екзистенціальний психотерапевт Наталя Тумашкова. – Коли люди, які цілком тримаються у своїй галузі, раптово різко змінюють обсяг діяльності: великі бізнесмени стають капітанами невеликих суден і їздять на туристів на екзотичних маршрутах, банкіри йдуть до журналістики, адвокати – загалом, Діоклетіан залишає Імператорський сиравра і їде на рослинну капусту ».
Однак не кожен здатний знайти сили порушити звичайний хід справ. Деякі сумніваються у доцільності зміни професії, інші бояться залишатися без засобів – але все ще відчувають себе нещасними на роботі.
«Успішна зміна професії в будь -якому віці робить людину більш вільною, креативною, щасливою. Коли ти справді робиш свою роботу, це не має тягаря », – каже Ельміра Давідов. – отже, будь -які випробування на шляху до цієї держави варті цього ".
1. Обізнаність
Експерти розрізняють дуже специфічні симптоми, що стара робота вже не підходить для вас. Ельміра Давідова перераховує основну з них:
- Під час роботи вам постійно нудно;
- Ви не хочете читати спеціальну літературу;
- Вам здається, що в цій галузі ви вже досягли всього можливого, і нікуди рухатися;
- Ви занадто часто ловите себе, думаючи, що на роботі ви думаєте про абстрактні речі;
- Ваше здоров’я погіршується (у важких випадках виникають невроз та панічні атаки);
- Ви не хочете ходити на роботу в таку міру, що хочете плакати.
Звичайно, ці почуття можуть бути викликані сильною втомою. Тому, перш ніж кинути роботу та продовжувати безкоштовне креативне плавання, спробуйте поставити експеримент – вирушайте на тривалий термін, створивши всі умови для себе, щоб добре відпочити.
Крім того, зверніть увагу на відносини з колегами та начальством – можливо, проблема полягає не в професії загалом, а в місці роботи. І лише якщо після решти та зміни команди ваш стан не нормалізується, варто перейти до наступного етапу.
2. Впоратися зі страхами
Чим пізніше усвідомлює, що настав час змінити своє життя, тим складніше зробити цей крок. Для вже проведеного професіонала в дорослому віці перехід до статусу початківця може бути надзвичайно болючим.
"Довгий час я не міг вирішити, що через 25 років після закінчення навчання, повернення до медицини", Анна ділиться своїм досвідом, 49 років. – Я уявляв, як лікарі з досвідом дивляться на мене з іронією, як на дівчину. Звичайно, хвилювалося, що їх не наймають у такому віці! Але всі ці страхи виявилися марними – головне – справді хотіти і досягти своєї мети. Що.
"Будь -яка зміна завжди передбачає певну невизначеність, що спричиняє тривогу", https://ed-market.com.ua/levitrageneric-10-20-40-60mg-medikament/ – коментує Наталя Тумашкова. – отже, для початківців визнайте собі, що ви боїтесь, і намагайтеся зрозуміти: чого ви боїтесь найбільше? Тільки "названий" страх може бути співвіднесений з реальністю, дивіться: "Це так страшно".
Коли вам не потрібно змінювати професію
Якими б не були наші мрії, завжди краще подивитися на ситуацію реально. Не кожен бізнес може бути освоєний у дорослому віці, і якщо, святкуючи 50 -річчя, ви захочете стати професійним актором театру чи пілотним, варто розглянути це рішення двічі.
"Зрештою, не потрібно робити професію з мрії", – каже Ельміра Давідов. – Життя не виснажене роботою. Наповніть креативним вмістом діяльності, яку ви проводите, і усвідомлюйте свої залежності як хобі. Часто причина депресії та депресивного стану не працює, а в деяких інших. Це може бути особистою або віковою кризою, і тоді вам знадобиться консультація, а не спеціаліст з кар’єрних настанов, а психотерапевт ».
Як боротися зі страхом змін?
- Пам’ятайте свій успішний досвід змін, як ви щось почали, щось зробили вперше, оскільки це було страшно на початку і що допомогло вам впоратися з завданням;
- збирати позитивні приклади з життя друзів та знайомих;
- Пам’ятайте своїх родичів – багато змін впали на їхню долю, і вони впоралися з ними; Шукайте натхнення, читаючи біографії відомих та успішних людей (наприклад, книга "Сейрос у сідлі", написана Ірвінг Стоун про життя Джека Лондона);
- Пам’ятайте, що найнебезпечнішим є «спалювання» в цій професії. Досягнувши цього етапу відрази до власної роботи, ви ніколи не можете повернутися до неї.
"Єдиний спосіб впоратися зі своїми страхами – це не рубати суку, на якій ви сидите", – каже Ельміра Давідов. – Вам потрібно діяти поступово, падайте на краплю: йдіть навчання на курсах або робіть те, що ви хочете зробити, своє хобі. Поступово поглинайте нове середовище, знайомства, вивчайте спеціалізовану літературу ".
Зрештою, в процесі пізнання нового бізнесу може виявитися, що це зовсім не те, що нам потрібно.
3. Вирішіть нову професію
Для деяких ця частина шляху може здатися найпростішою, є можливість здійснити мрії своїх дітей, знайти використання прихованих талантів, перетворити своє улюблене хобі в життя життя. Але для багатьох питань "куди йти?»Це здається непереборною перешкодою. Тоді, шукаючи нового дзвінка, спеціаліст з кар’єрних настанов може допомогти.
«У 60% випадків мої клієнти вже мають певну тему чи сферу, яка їм цікава. Тоді ми повинні лише вказати бажання. У решті 40%люди дізнаються щось принципово в моєму кабінеті », – каже Ельміра Давідова.
Основна мета методології кар’єри – визначити, яка професія підходить для цієї конкретної людини. Існує багато різноманітних опитувань та тестів на це.
"Я намагаюся зрозуміти, як людина взаємодіє з людьми, чи любить він робити щось руками, які у нього є нахили", – продовжує Ельміра Давідов. – Вам потрібно знайти правильний об’єкт і правильну дію з цим об’єктом. Кожен з нас має коридор бажань та коридор можливостей. І там, де вони перетинаються, людина знаходить своє покликання ".
Перш ніж перейти до фахівця, важливо зробити "домашнє завдання". Для цього задайте собі кілька запитань: «Де і коли я почував себе щасливим, зрозумів?»Організуйте собі« екскурсію »на дитячі та юнацькі спогади:« Де я відчував відчуття, що я хочу хвилюватися зараз під час роботи? І чому я колись відмовився?Що
"Наступним кроком є інвентаризація ваших власних ресурсів", – радить Наталя Тумашков. – Усі навички та навички, які накопичилися за роки життя, можуть бути використані як ключі до освоєння нового бізнесу. Що.
Необхідно працювати над вивченням ринку праці: що можна зробити, що прикріпити здібності та досвід? Хто з друзів готовий приєднатися або, можливо, запросити на свою роботу?
Крім того, сьогодні існує багато курсів та видів додаткової освіти, які можна поєднувати з основною роботою.
"Зазвичай я рекомендую людям шукати щось близьке до району, де вони зараз", – зазначає Ельміра Давідова. – Ми часто не помічаємо можливостей, що лежать у галузі нашої діяльності. І лише тоді, коли ресурси в найближчому колі вичерпані, ви можете перейти до "відкритого космосу".
Тільки для такого випадку психолог склав список питань, які ви можете знайти новий бізнес у своєму житті.
1. Якщо вам нудно на роботі, напишіть п’ять причин цього сенсації. Уявіть, що ви зайняті чимось прямо навпроти. Вам це подобається? Що ти відчуваєш? Напишіть п’ять якостей, які повинні бути характерними для вашої роботи.
2. Напишіть на аркуші професії, яку ви знаєте. Зробіть віднімання: Прочитайте всі професії, які вам не подобаються. З решти, відняти тих, які вам недоступні за віком. З решти, відняти ті, які вам цікаві, але страшно починати. Розглянемо решту.
3. Подумайте, що б ви зробили, якби успадкували мільярд євро? Опишіть своє життя на один рік (двадцять важливих речей, які ви б зробили) після отримання цих грошей. І на що ви витратили б час на те, якби вам більше не довелося працювати за гроші?
4. Напишіть те, що ваші батьки програмують ви (про гроші, освіту, кар’єру, оточуючі людей).
5. Хто є твоїми справжніми вчителями (назвіть трьох людей, які, хоч і важкі, хоч і мимоволі, але чомусь навчали в житті).
6. Пам’ятайте, які подвиги ви виконували (в яких ви подолаєте себе та обставини). Як це змінило вас?
7. Пам’ятайте про свої ризиковані вчинки (фізичний ризик, соціальний, фінансовий)?
8. Хто є твоїми батьками та батьками батьків за професією? Що вони зробили видатні у своїй роботі?
9. Ви коли -небудь організовували щось чи когось для будь -якого бізнесу? Як ви почувались у цій якості організатора? Або ви вважали за краще бути звичайним учасником?
10. Згадайте свої мрії, які ви говорите в символічній формі про своє невдоволення життям. Або ті, що показують шлях.
Про експертів
Ельміра Давідова – Психолог, засновник та керівник Центру кар’єрного керівництва "Profihid".
Наталія Тумашкова – екзистенціальний психотерапевт, тренер, бізнес -тренер.